- This event has passed.
Fehér tündérrózsa virágzás
2016-07-08 @ 15:00 - 2016-08-31 @ 17:00
A Tisza-tó, a mi Tisza-tavunk az év minden napján képes meglepni bennünket, minden nap tud olyat mutatni, amitől gazdagabbak lehetünk. Ehhez csak szem kell, a természet iránti alázat és olykor egy jó kísérő, vagy egy blog, mely eligazít.
Alig csendesedett el a kérészek násza, a figyelem máris több – a Tisza-tavon – népes kolóniával, kiterjedt mezőkkel rendelkező virágzó növényre irányul. Apropó kérész! A téli, csökkentett vízszint mellett a kérészek élőhelye is megfigyelhető, az agyagos partban, apró járatokban élő lárvákkal azonban méltánytalanul senki sem foglalkozik, csak a szemnek kedvesebb júniusi repülő násszal…
A fehér tündérrózsa és a tavirózsa még véletlen sem azonos növények. Sajnos nagyon sokan keverik össze őket.
A Tündérrózsák közül – melyet sokan helytelenül Tavirózsának is hívnak – egyedül a fehér színváltozat fordul elő Magyarországon.
A rózsaszín, piros, kék, vagy egyéb más színűeket távol-keletről telepítették be vizeinkbe. A Hévízi-tóba pl. Indiából kerültek a tündérrózsák.
Külön száron jön a levél és külön száron a virág. Régebben (folyamszabályozás előtt) minden részét (levelét, szárát, virágát) egészen apróra vágva és megfőzve fogyasztották, ez a Tündérrózsa főzelék!
A Tavirózsának pedig Vízitök a népi neve. Amikor a rovarok beporozzák a virágát, tökszerű termést növeszt.
Horgászati szempontból is jelentős a fehér tündérrózsa. Hatalmas felszínen úszó levelei nappal árnyékot adnak az ott lebzselő, pihenő halaknak. Alatta, a vízoszlopban azonban ha csak a szára fut végig és más növénnyel nem alkot társulást, akkor kitűnő búvóhely a halak számára, előszeretettel keresik fel a vörösszárnyú keszegek és a csukák is. A víz tisztán tartásában fontos szerepük van, mivel a víz felszínén elterülő levelek beárnyékolják a vízfelszínt, így csökkentik az algásodás kialakulását.
Egyedfejlődése során először április végén, május elején pillanthatjuk meg, akkor még csak a zsenge, bordó színű, tenyérnyi levelei törnek a vízfelszínre. Később a kifejlett méregzöld levelek között gyönyörű hófehér virágokat bont. A virágzás viszonylag hosszan elhúzódik, így nagyobb eséllyel figyelhetünk meg, kereshetünk fel tündérrózsa mezőket. Már-már klasszikusnak számít az Óhalászi-Holt Tisza mederszélben található, de több száz méter hosszan és helyenként 50-60 méter szélesen elterülő tündérrózsatársulása.
A Szabics Kikötő által szervezett, kísérővel lebonyolított csónaktúrára érdemes előre foglalni, sőt külön kérésre felkeresik ezeket a tündérrózsamezőket.
Az élménybeszámolóval gyertek hozzánk, halazás közben megbeszéljük a látottakat. A HelloHal finom halaihoz próbáljátok ki a HelloHal fröccsöt, büszkék vagyunk újításunkra 🙂